Udruga Stav iz Marije Bistrice i ove školske godine dobila je sredstva Ministarstva znanosti i obrazovanja na natječaju za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2024./2025.
Naša škola je ponosni službeni suradnik na tom projektu, a korisnici projekta su učenici škole. Radionice će se održavati vikendima i preko zimskih praznika učenika.
Projekt naziva „Budi poseban – unesi dobar nemir u svemir“ predvidio je niz zanimljivih radionica za djecu s teškoćama u razvoju i za talentiranu i darovitu djecu osnovnoškolske dobi.
o Za djecu s teškoćama u razvoju predviđeno je šest radionica: dvije “Sportsko-plesne radionice“ (voditeljica: Kristina Stanić, kineziolog), dvije „Radionice keramike“ (voditeljica: Irena Horina Đuretek, keramičarka), dvije „Glazbene radionice“ (voditeljice: Brigita Vilč, mag. mus., mag. rehab. educ. i Nika Kovačić, studentica muzičke akademije i studentica psihologije).
Opis radionica:
„Sportsko-plesne radionice“
Sportsko-plesne radionice bit će praćene glazbom i sadržavat će elemente plesa.
„Radionice keramike“
Djeca će od gline izrađivati i oslikavati cvijeće, voće i povrće. Po završetku radionice radovi će se ispeći u peći za glinu i svoje radove će izložiti u školi na Dan škole.
„Glazbene radionice“
Djeci će se ponuditi igre uz glazbu, načine opuštanja uz glazbu i mogućnost izražavanja emocija kroz sviranje na određenim instrumentima (npr. bubnjevi, ukulele i sl.).
Za talentiranu i darovitu djecu predviđene su sljedeće radionice:
o Šest radionica „Pčele u glini“ (voditeljice: Nikolina Kralj Vlahek, dr. vet. med. i Irena Horina Đuretek, keramičarka) za djecu predškolske dobi, djecu 1.-4. razreda i djecu 5.-8. razreda osnovne škole).
o Jedna radionica „Pčele i ekosustav“ (voditeljica: prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger, dr. vet. med.) za djecu 5.-8. razreda.
o Dvije radionice „Legići u pokretu“ (voditeljica: Stela Beljak, učiteljica razredne nastave) za djecu 4. razreda.
o Sedam radionica „Upoznaj Svemir“ (voditelji: Dina Jagečić, mag. geol. univ., Petra Međeral Ozimec, prof. biologije, Julio Car, dr. sc. phys., Stjepan Prugovečki, učitelj fizike i tehničke kulture) za djecu od 4. do 8. razreda.
o Pet radionica „Modelarstva“ (voditelji: Tomislav Fajst, učitelj tehničke kulture i Marko Husinec, bacc. inf.) za djecu od 4. do 8. razreda.
o Pet radionica „Bežične komunikacije“ (voditelji: Tomislav Fajst, učitelj tehničke kulture i Marko Husinec, bacc. inf.) za djecu od 4. do 8. razreda.
o Pet radionica “Svemirska putovnica” (voditeljica: Anita Klemar, profesorica hrvatskog jezika i književnosti) za djecu od 5. do 8. razreda.
Nismo zaboravili ni one koji su svakodnevno u interakciji s djecom s teškoćama u razvoju i talentiranom i darovitom djecom, a to su njihovi nastavnici:
o Za nastavnike osnovnih škola predviđena je radionica „Izazovi nastavničkog rada s djecom s teškoćama u razvoju i talentiranom i darovitom djecom“ (prof. dr. sc. Gordana Keresteš, profesor psihologije).
Opis radionica:
„Pčele u glini“
Djeca će se na način primjeren njihovoj dobi upoznati s anatomijom i životom pčela te ustrojem pčelinje zajednice. Djeca će izrađivati žličice za med, motive saća, zdjelice s motivima na odslušane teme, te magnete pčela. Po završetku oslikavaju svoje radove.
„Pčele i ekosustav“
Djeca će se upoznati s važnošću pčela za čovjeka. Pčele su ekološki važni i korisni kukci. Posljednjih godina znanstveno je potvrđeno smanjenje brojnosti i vrsne zastupljenosti pčela, te slabljenja i propadanja zajednica medonosne pčele što se može pripisati negativnim utjecajima primjene insekticida u suvremenoj poljoprivrednoj proizvodnji, nestanku prirodnih staništa i gnjezdilišta, izraženim klimatskim promjenama, te zaraznim i nametničkim bolestima pčela.
„Legići u pokretu“
Digitalno okruženje može dovesti do štetnih posljedica u razvoju učenika. Prirodna je pojava interes djece za korištenjem medija te se nameće potreba mudrog upravljanja tehnologijom i medijima. Ciklus od 2 radionice tijekom nastavne godine bit će posvećen upoznavanju robotike kroz LEGO elemente.
„Upoznaj Svemir“
Djeca kroz kratke prezentacije te razne interaktivne i kreativne aktivnosti upoznaju osnovne pojmove vezane uz Svemir. Djeca će se educirati o zvijezdama, planetima, Mjesecu, kometima, meteorima i drugim nebeskim tijelima koja grade Sunčev sustav. Polaznici radionica izrađivat će model Sunčevog sustava, model Zemlje i njezinu unutarnju građu, zviježđa i komete, a upoznat će se i s teleskopima te načinima promatranja Svemira. U suradnji s Astronomskim društvom Meteor i dr. sc. Julijem Carom organizirat će se promatranje neba gdje će djeca primijeniti svoja stečena znanja i prepoznavati zviježđa s pomoću aplikacije Stellarium i karata neba. Također će učiti o modernom problemu, svjetlosnom zagađenju i njegovom negativnom učinku na nebo i živa bića. Koristeći Luksmetar mjerit će se razine svjetlosnog onečišćenja, a bat-detektorom će se determinirati prisutne vrste šišmiša. Završna radionica uključuje izradu i ukrašavanje modela svemirskih letjelica.
„Modelarstvo“
Detektirali smo potrebu revitalizacije vještina u praktičnim radovima koje su uvijek korisne, a u današnje su vrijeme na neki način potisnute i zanemarene. Djeca će se u radionicama upoznati s nekim od osnovnih ručnih alata za obradu drveta kao i s potrebnim materijalima. Izrađivat će predmete od drva koji mogu biti ukrasni, uporabni ili se koristiti kao igračke. Na taj će način razvijati smisao za stvaralaštvo i za dizajn. Polaznici će izrađivati predmete od furnira, balze i/ili sapetih (šperanih) ploča prema danim nacrtima i/ili prema vlastitim zamislima.
„Bežične komunikacije“
Iako su djeca, kao i odrasli, danas okružena bežičnim komunikacijama, često se susreće nerazumijevanje osnovnih pojmova iz tog područja. U radionicama će djeca dobiti informacije o povijesnom razvoju, primjeni i vrstama bežičnih komunikacija, o titrajnom krugu kao centralnom dijelu prijemnika, odašiljača (predajnika) i primopredajnika: oscilacije, frekvencije i frekvencijska područja, potom o amaterskoj radio-goniometriji (ARG, ARDF), sastavljanju zadanih elektroničkih sklopova, pravilnom načinu rada s ARG-prijemnikom i traženju odašiljača koji će biti postavljen/skriven u prostoru.
„Svemirska putovnica“
Usmjerenost djece na digitalno okružje, društveno izoliranje u digitalnom svijetu i svijetu ekrana te pasivan odnos prema užem društvenom okruženju vidljiv je posebno kod djece mlađeg uzrasta. U scenskoj radionici potiče se zajednički rad, tolerancija, kreativnost, uvažavanje tuđeg mišljenja i usmeno izražavanje. Pet scenskih radionica tijekom nastavne godine posvećene su usvajanju osnovnih dramskih tehnika u obliku scenskih improvizacija, dramskih igara upoznavanja i igranja uloga.
„Izazovi nastavničkog rada s djecom s teškoćama u razvoju i talentiranom i darovitom djecom“
Predavanje/radionica o najnovijim spoznajama rada s djecom s teškoćama u razvoju kao i s talentiranom i darovitom djecom. Za ovakvo predavanje postoji interes nastavnika osnovnih škola.
Znanja i vještine koja će steći u ovim radionicama zbog ograničenog vremena predviđenog školskim kurikulumom djeca uglavnom nisu u mogućnosti dobiti tijekom obveznog obrazovanja. Djeci s teškoćama u razvoju ovim radionicama željeli smo pružiti mogućnost dodatne edukacije i motivacije kroz umjetničke i sportske aktivnosti sa stručnjacima na tim područjima. Talentirana i darovita djeca imaju mogućnost stjecanja dodatnih znanja na zanimljiv način sa stručnjacima u područjima biologije, fizike, tehničke kulture, robotike i umjetničkog izražavanja. I svakako, ne manje važno je to da će djeca u ovim radionicama kvalitetno provesti svoje slobodno vrijeme i razvijati manualnu spretnost.
Zainteresirana djeca i nastavnici koji se žele uključiti u naše radionice informacije o vremenu održavanja naći će na facebook stranici udruge Stav, a prijavu na radionice mogu poslati na mail: radionice.udruga.stav@gmail.com.